ŠK RAPOS Sulimov „B“

9. kolo hrál B tým Sulimova v Bystřici pod Hostýnem. Průběh utkání byl zpočátku vyrovnaný. Nejprve remizoval na 4. šachovnici Josefa Vachala a poté na 2. šachovnici Richard Čelechovský. O osudu zápasu rozhodly porážky Stanislava Štěrby na 6. šachovnici, který neviděl kombinaci vedoucí k výhře a nadějného mladého Richarda Kováče na 8. šachovnici, který ve vyhrané pozici přehlédl šach a přišel o dámu. Přes veškerou snahu uhráli pouze remízu na 1. šachovnici Štěpán Březovják a na 7. šachovnici  Martin Kováč. V koncovkách pak své partie ještě prohráli Petr Ředina na 3. šachovnici i Milan Svobodník na 5.šachovnici. Domácí tak zvítězili 6 : 2.

8. kolo hrál B tým Sulimova hostil doma s EMKaD Holešov „B“. Průběh utkání, tak jako ostatně většina zápasů, byl velmi vyrovnaný. Za domácí hráče nejprve uhrál remízu na 2. šachovnici Richard Čelechovský a vše vypadalo na vítězství domácích. Na 3. šachovnici měl figuru navíc Petr Ředina a na 6. šachovnici měl dámu proti věži Staňa Štěrba. Oba své partie pohodlně vyhráli. Na 7. šachovnici v koncovce ztratil figuru a tím i celou partii Jaromír Pospíšil. Remízu na 5. šachovnici uhrál Milan Svobodník a na 8. šachovnici Martin Kováč. Na 4. šachovnici soupeř přehrál Josefa Vachalu a vyrovnal stav zápasu na 3,5 : 3,5. Rozhodovalo se tedy na 1. šachovnici, kde Štěpán Březovják nedokázal využít vazby soupeřových figur k zisku kvality a v koncovce remízovou pozici neudržel. Hosté tak zvítězili 3,5 : 4,5.

7. kolo hrál B tým Sulimova v Holešově proti ŠK Holešov „C“. K zápasu zajížděl bohužel jen se sedmi hráči a k tomu na 6 a 7 šachovnici hráli nadějní žáci, pro které to byl nejen vůbec první zápas mezi dospělými, ale současně i jejich první partie vážného šachu. Hráči Sulimova se papírově silnějšího soupeře nezalekli a po bojovném výkonu remizovali na prvních čtyřech šachovnicích BřezovjákVachala, Svobodník a Štěrba. Z prvních bodů mezi dospělými se těšili též na 6. šachovnici hrající Ríša Kováč a na 7. šachovnici Toník Valenta. Svou partii tak prohrál pouze M. Kováč. Náš tým si tedy odvezl celkem přijatelnou porážku 3:5.

6. kolo hrál B tým Sulimova na domácí půdě s tradičním soupeřem z Morkovic. Tyto zápasy bývají vždy vyrovnané a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Domácí hráči nezačali vzájemné utkání vůbec dobře. Již v zahájení chyboval na 8. šachovnici náš hráč, ztratil figuru a bylo jen otázkou času, kdy partii prohraje. Mezitím své partie remizovali na 1. šachovnici Jan Štefek a na 4. šachovnici Petr Ředina. Poté na posledních třech šachovnicích prohráli Martin Kováč, Staňa Štěrba i Milan Svobodník a hosté tak zaslouženě vedli 4:1.  Domácí hráči se však nevzdali a své partie postupně vyhráli na 5. šachovnici Josef Vachala, na 3. šachobnici Richard čelechovský a jako poslední zvítězil na 2. šachovnici Štěpán Březovják. Utkání tak skončilo zaslouženou remízou 4 : 4.

5. kolo hrál B tým Sulimova na  Rusavě. Zápas sliboval velmi vyrovnané a zajímavé souboje, což se také potvrdilo. Bohužel na 5. šachovnici Josef Vachala udělal v zahájení hrubou chybu, byl přinucen vyměnit svou dámu za jezdce a s králem v centru šachovnice brzy prohrál. Ostatní hráči Sulimova se snažili bojovat, někteří měli i lepší pozice, ale po sedmi remízách mohli domácí hráči Rusavy slavit vítězství 4,5 : 3,5.

4. kolo  se hrálo El Clasico nebo po našem Derby mezi A týmem a B týmem Sulimova. V přátelském duchu, ale o to s větším nasazením vytáhnout se na favorita, zůstal B tým za očekáváním a prohrál vysoko 7,5 : 0,5. Jediný úspěch zaznamenal na osmé šachovnici talentovaný Martin Kováč, když v dramatické koncovce uhájil remízu. Blahopřejeme.

3. kolo odjížděl hrát B tým Sulimova na půdu Sokola Litenčice. Důležitost utkání zvýraznilo postavení obou týmů v tabulce. Oba týmy v předchozích kolech nezískaly ani bod. Dle papírových předpokladů byla družstva nesmírně vyrovnaná a průběh utkání to jen potvrdil.

Vývoj utkání

1:0 pro domácí zařídil na šesté šachovnici Antonín Nesvadba, na kterého prostě hráči Sulimova neumí zahrát. Nepodařilo se to ani Milanovi Svobodníkovi.

2:1 Jan Štefek  a Štěpán Březovják proti papírově silnějším soupeřům na první a druhé šachovnici dokázali udržet ve vyrovnaných pozicích remízu. Celé družstvo ale stálo na prohru. Na sedmé šachovnici měl Stanislav Štěrba o figuru méně a na osmé šachovnici byla situace komplikovaná. Petr Dopita měl oslabené královské křídlo, střelce a jezdce proti věži a dvěma pěšcům.

2:2 náladu v B týmu Sulimova zvedl Josef Vachala, který ve své partii s panem Miroslavem Ovečkou získal nejprve pěšce a krátce nato celou partii pro překročení časového limitu domácího hráče.

2,5 : 2,5 remízu si ve složité pozici vynutil Richard Čelechovský

2,5 : 3,5 vedení na stranu hostů překlopil svým vítězstvím Petr Dopita na osmé šachovnici, když využil lehkosti pohybu svých střelců proti těžkopádnější věži soupeře. Přinutil soupeře k chybě a po ústupu věže na špatné pole dal soupeři mat.

3,5 : 3,5 ztrátu už Stanislav Štěrba na sedmé šachovnici neudržel a o utkání se tak  rozhodovalo na čtvrté šachovnici.

3,5 : 4,5 pro B tým Sulimova  rozhodl zápas mezi Petrem Ředinou a Jaroslavem Kubáčkem. Ve vyrovnané pozici opět rozhodoval časový tlak v kterém domácí hráč chyboval a ztratil nejen partii, ale i celý zápas.

Výhra znamená nejen tři body, ale hlavně odpoutání se ode dna tabulky. Děkuji všem hráčům za předvedené bojovné výkony a jejich příspěvek k vítězství našeho týmu.

2. kolo hrál B tým Sulimova se Sokolem Pravčice, kde byli hráči Pravčic jasným favoritem a svoji roli potvrdili výhrou 5,5 : 2,5 B tým Sulimova tak po druhém prohraném zápase spadl na poslední místo tabulky Regionálního přeboru

1. kolo zajížděl hrát B tým Sulimova do Lutopecen. Větší zkušenost rozhodla o výhře domácích v poměru 5,5 : 2,5.

Štěpán Březovják, kapitán družstva